Van néhány tennivaló, ami abba a típusba tartozik, hogy kitalálod, megcsinálod, és kész, örülhetsz.
A takarítás nem ez a kategória.
Mire megcsináltad, szinte kezdheted is elölről. Soha nincs vége, de ez nem is baj: ha a tiszta lakásod nem koszolódna be, hanem takarítás után úgy maradna, az azt jelentené, hogy nem élt benne senki. Nem ettetek, nem pakoltátok tele a mosogatót, nem trappoltatok be a lakásba egy kirándulás után sáros lábbal, nem ugrált a kutya örömében, hogy hazajöttetek, nem kellett ruhát mosni, nem játszottatok, nem éltetek.
Folyamatos rend és tisztaság csak ott van, ahol nincs folyamatos élet, vagy ahol folyamatos takarítás van. Utóbbinak a folyománya viszont megint csak az, hogy nincs rendes élet. Hiszen az is szorong, aki nem tud kényelmesen otthon lenni és letenni egy poharat az asztalra, meg az is, aki folyamatosan sikál és rámol, hogy egy kanál se legyen ferde az evőeszközös fiókban.
Én azt mondom újfent, hogy arany középút: egy lakás legyen élhető, azaz ne kelljen vegyvédelmi maszk & Köjál engedély (tudom, már ÁNTSZ, de a Köjál viccesebb szó :D) az otthon tartózkodáshoz, és ne is kelljen azon izgulni, hogy bármelyik percben betoppanhat a Szép Házak fotózni és jaj mi lesz, porcicák kergetik egymást az ágy alatt.
A két véglet között is vannak verziók, a feladat annyi, hogy elhelyezd magad a skálán, és kitaláld, hogy neked melyik az élhető. (Neked, és nem az anyósodnak meg a szomszéd Marikának meg a bezzegagyurifeleségének, meg különbenisatévébenagwynethpalthrow-nak.)
Szóval akkor definiáljunk.
Élhető =
- kényelmesen, biztonságban vagyok otthon
- az otthonom feltölt, nem okoz szorongást
- nem kell kapkodnom, ha keresek valamit
- nem okoz stresszt az, hogy reggelente megtámadnak a sálak a szekrényből
- nem vagyok a takarítás rabja, hanem helyette jut időm arra, ami nekem fontos
A formula ennyi:
- Nemet mondok — a “hogyan legyen több időm” alaptézise. Nemet lehet mondani az elvárásoknak. Nemet lehet mondani az irreális, értelmetlen “de mindig így csináltuk, bezzeg a nagyanyám” típusú feladatoknak. És lehet nemet mondani mindannak, ami csak lopja az időt, energiát, de feltöltődést, értéket nem hoz.
- Delegálok — mert ez itt nem a mártírképző :) Nem kell egyedül csinálnod. Ha a koszolás közös volt, a takarítás is legyen közös. És lehet segítséget is kérni (alkalmanként, hetente, havonta; ahogy szükséged van rá!), mint ahogy a karácsonyi tehermentesítésnél is írtam már.
Ez rövid, ámde annál bonyolultabb, hiszen egy csomó belső küzdelemmel járhat (ki mit fog gondolni, ezt nekem egyedül tudnom kéne, stb. stb.). De mantrázd nyugodtan, mert nem csak a házimunkában, hanem az életed összes területén hatalmas szolgálatot tesz, ha tudsz nemet mondani és nem mindent vállalsz magadra. Ha nagyon akarsz újévi fogadalmat tenni, szerintem az legyen ez. :)
Itt jön képbe a zónázás!
A zónázás egy fokozatos, fázisokra bontott takarítás-rendszer, ami segíti szinten tartani a rendet és a tisztaságot – nincs többet kiégés, tűzoltás és kapkodás.
Nagyon röviden ennyi az egész:
- Felosztod a lakásodat 5 területre,
- írsz hozzájuk teendőket (mit kell kitakarítani nagyjából havonta az adott területen),
- mindegyikhez rendelsz egy-egy hetet a hónapban (és lehetőleg hagyd szabadon a hétvégéket, ünnepnapokat),
- aztán minden héten az adott területhez tartozó teendőlistán haladsz, ahogy épp időd engedi.
És a legjobb: a zónázás során nem tudsz lemaradni, hiszen körbe-körbe haladsz — ha kimarad 1, 5, 10 vagy 50 nap, az sem gond, mert bármikor folytathatod úgy, ahogy neked jó. Nem kell igazodnod semmihez, hiszen ez a te rendszered. :) Minden hónapban szisztematikusan körbemegyünk a lakáson, és kis lépésekben végigtakarítjuk az összes területet attól függően, hogy mikor mennyire van időnk, kedvünk.
Mindez segít abban is, hogy lásd, reálisan mennyi feladatot kéne megcsinálnod egy héten. A zónázás nem hagyja, hogy túltervezz, belefér az is, ha valami kimarad, és mivel egy egyértelmű feladatokról van szó, szépen oda lehet tolni a kedves lakótársak orra alá, hogy na, akkor mindenki szépen válasszon teendőt magának, és uccu neki. :)
Ha a fenti gombra kattintasz, elküldöm neked a 2022-es zónatáblázatot, és a kinyomtatható zónalistákat is, ahova feljegyezheted az adott helyiségek teendőlistáját, amikkel a megadott heteken haladhatsz. A takarítási listán jelölheted azt is, hogy melyik feladatot ki végzi el – ide írhatod a családtagok neveit is (a listákat helyezd jól látható helyre, hogy mindenki tudjon róla, hogy neki is vannak teendői abban a hónapban!), illetve ezen tudod jelölni azt is, ha bizonyos feladatokat inkább kiszerveznél (pl. bejárónő, de csak az ablakmosásra, vagy csak havi egyszer egy alaposabb takarításra, és így tovább).
De van egy másik módszerem is, ami segíthet elsajátítani a zónázást. Ez pedig hasznos lehet akkor is, ha még soha életedben nem zónáztál, akkor meg különösen, ha úgy érzed, hogy nem úgy haladsz a zónázással, ahogy szeretnél. A két táblázatot kombinálva még jobban átláthatod a tennivalókat!
Zónatáblázat 2.0 — leíró & nem előíró
Sokan sokféleképpen próbáljuk beosztani az időnket, és mindenkinek más logika jön be. Van, akinek tök jól működik az, hogy előre beírja a naptárba, hogy márpedig minden hónap harmadik hetén a fürdőszobát sikálom, és aztán az úgy is lesz, és akad olyan is, aki ettől teljesen befékez, vagy akármennyire is szeretné, hogy így legyen, nem jön össze, helyette viszont jön a bűntudat. Ebből aztán sehogy nem lehet győztesen kikerülni, úgyhogy ehelyett álljunk máshogy a problémához!
Ezért készítettem egy külön zónatáblázatot, amin a haladást lehet vezetni. A trükk az, hogy nem előíró, hanem leíró módon kell használni a táblázatot. Tehát ne azt írd be, hogy mit mikor kéne megcsinálnod, hanem hogy mi az, ami már megvan!
Így hatékonyan tudod átlátni, hogy mi a következő lépés, és a cselekvésre tudsz fókuszálni, nem arra, hogy már megint mi maradt ki, pedig előre eldöntötted, hogy úgy lesz, és nem úgy lett, jaj.
Ilyen az új zónatáblázat:
Hogyan működik? Felülre írhatod a helyiség nevét, a bal oszlopba pedig az oda tartozó feladatokat (alias a zónalistádat). A mellette levő oszlopokban pedig vezetheted, hogy adott teendő melyik hónapban volt meg. Ha pedig kimaradt, azt is látod majd az üres rubrikákból. :) Így könnyen el tudod dönteni, hogy mi az, ami már esedékes (ha esetleg a helyiség állapotára ránézve nem tudod eldönteni, hogy aktuális-e egy felmosás — általában azért ez nem szokott gond lenni).
A hónapok alatti rubrikákat többféleképpen használhatod, erre mutatok is most egy kis illusztrációt.
- Az első és legegyszerűbb, ha egyszerűen csak egy pipát teszel bele: igen, januárban megvolt az adott feladat. A fenti táblázaton látszik, hogy a mosogatógép januárban ki lett tisztítva.
- Még pontosabban tudod vezetni a táblázatot, ha nem egyszerűen pipákat teszel oda, hanem beírod azt a napot, amikor megcsináltad a feladatot. A fenti példában a kamra átnézéséhez írtam így egy számot. :) Ebből látszik, hogy a kamra január 15-én ki lett szortírozva.
- Ha pedig minden hónapban többször van szükség az adott tennivalóra, akkor rajzolj a rubrikába egy keresztet, mindegyik kis négyzet egy hetet jelent, és ebben tudod vezetni (akár pipával, akár számokkal), hogy mikor volt meg az adott feladat. A fenti példán a felmosást írtam ilyenre, de természetesen ahhoz a tennivalóhoz válaszd ezt a technikát, ami neked egy adott helyiségben havonta egynél többször szükséges. :)
- A zónatáblázatban könnyen vezetheted azokat a tennivalókat is, amiket nem havonta, hanem ritkábban szeretnél végezni. A fenti példán ez a mosogatógép tisztításánál látszik jól. :)
A kinyomtatott táblázatokat tarthatod egy mappában (A5-ös méretben le tudod fűzni az L-es filofaxodba vagy az A5-ös kontrollmappádba), ahol mindig rá tudsz nézni, de az adott helyiségben is kitűzheted pl. az ajtó belsejére, ha ez neked jobban segít. Amikor egy adott zónában jársz, akkor nézz végig a teendőkön, láthatod, hogy melyik mikor volt legutoljára elvégezve, és válassz ki egy olyan tennivalót azon a héten, amikről úgy gondolod, hogy fontos lenne újra elvégezni! :)
Ha szükséged van egy kis extra segítségre az emlékeztetéshez, használd a mobiltelefonodat! Állíts be magadnak egy ismétlődő emlékeztetőt, ami hétfőtől péntekig egy adott időpontban elkezd visítani (olyan időpontot válassz, amikor általában otthon vagy, és ráérsz arra, hogy foglalkozz a takarítással vagy a rendrakással). A szöveg lehet valami ilyesmi: “Melyik zónában vagy most? Válassz egy tennivalót, ami ma meg tudsz csinálni a listáról!” Nem kell semmi spéci app, a sima ébresztőórás emlékeztető is bőven elég. A munka nagy része úgyis az, hogy megcsináld! :)
Bónusz tipp – Vezesd a projektjeidet a zónatáblázatban!
A fenti táblázatot és technikát nem csak takarítással kapcsolatos feladatokra használhatod! Vezethetsz rajta edzéseket, hobbikat, vagy bármilyen célt, amiért dolgozol. :)
Az alapoktól újraépítenéd a hozzáállásodat a háztartáshoz? Próbáld ki a 30 napos rutinkiépítés tréninget!
A zónázás egy önmagában is használható módszer, de ha az idén az egyik célod/fogadalmad, hogy többet teszel magadért és könnyíted a terheidet, akkor a figyelmedbe ajánlom a 30 napos rutinkiépítés tréningemet. Ez a teljesen ingyenes 30 napos e-mailes tréning segít ésszerűen egyben tartani az életedet anélkül, hogy folyton takarító biorobot lennél. A folyamat célja pedig, hogy úgy lehessen rend az otthonodban, hogy közben ne őrülj meg a kötelező takarítástól, és soha többet ne legyen gond, ha kimarad 1, 5, 10 vagy 50 nap. Ha van kedved hétfőtől elkezdeni a rutinkiépítést, kattints ide:
Ha pedig már egyszer végigcsináltad a tréninget, de szeretnéd újra kapni a leveleket az elejéről, akkor nézz a levelesládádba, mert küldtem egy levelet, amiben benne van minden tudnivaló. :) (Egy gombra kell kattintani, és ennyi! :)
Olvasd el ezeket is!
- Best of zóna, ha nyaralás vagy ünnepre készülődés miatt nem fér minden az idődbe, és kevesebb időd van az adott hónapban. Ideális Karácsony vagy a tavaszi szünet előtt, amikor te is szeretnél pihenni.
- Mit csinálj, ha nem elég az 5 terület, mert nagyobb a lakásod? Próbáld ki a vegyes zónákat és a 2 hónapos kört!
- És ha túl lassú ez a tempó, mert szorít az idő — így takaríts intenzíven kiégés nélkül.
Az összes zónázós cikket és a teljes menetrendet itt találod, külön már nem fogok szólni róla, hogy mikor hol járunk — felül az Otthon -> Takarítás -> Zónázzunk! menüpont alatt mindig eléred az összes bejegyzést –, de kapcsolódó cikkeket továbbra is írok, ha olyanom van. :)